Innowacja Pedagogiczna - Patriotyzm, czyli "Jestem Polak mały". - Publiczne Przedszkole nr 4 w Wieluniu z Oddziałami Integracyjnymi.

Innowacje Pedagogiczne - Patriotyzm

"JESTEM POLAK MAŁY"

OPIS INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ  -  "JESTEM POLAK MAŁY"

Innowacja "Jestem Polak mały" jest naszą odpowiedzią na politykę oświatową państwa, wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej oraz na sformułowany wniosek przez Radę Pedagogiczną naszej placówki, tj. "wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej".

Ma ona zachęcać i motywować przedszkolaki do poczucia radości i dumy z bycia Polakami...

Innowacja opracowana została przez nauczycielki:

Katarzynę Bigos,
Małgorzatę Brzezińską,
Agnieszkę Kmiecik i
Kingę Zimoch

za zgodą Ludmiły Fabiszewskiej, nauczycielki z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim, autorki i koordynatorki Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała".

Adresatami innowacji są dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu.

Czas realizacji innowacji obejmuje okres
od września 2021 do czerwca 2022 r.

Założeniem innowacji jest realizacja określonych zadań w ramach zajęć edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczych, zapoznanie dzieci z historią państwa polskiego, symbolami narodowymi. To także poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów, tańców ludowych i potraw regionalnych.

PADZIERNIK 2021r.

Z inicjatywy autorek innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" 29 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. We wszystkich grupach zorganizowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dobrze poznały to polskie warzywo. Nasi podopieczni wzięli udział również w zabawach z dynią, degustacji produktów z dyni, przeprowadzali zadania matematyczne, fotografowali się w fotobudkach i wykonali ciekawe prace plastyczne. Do obchodów przyłączyła się również przedszkolna kuchnia, dzięki której dzieci miały możliwość spróbować na obiad przepysznej zupy dyniowej z grzankami..

PADZIERNIK 2021r.

Realizując październikowe zadanie "Wieluń dawniej i dziś" wszystkie grupy w naszym przedszkolu stworzyły wspaniałe plakaty związane z zabytkami lub historią naszego miasta. Wystawę plakatów można było obejrzeć w holu naszej placówki.

PAŹDZIERNIK 2021r.

Jednym z październikowych zadań w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" była nauka dawnych zabaw ludowych. Dzieci bawiły się w "Mam chusteczkę haftowaną", "Moja Maryneczka", "Chodzi lisek koło drogi", "Miotlarz", "Dwóm tańczyć się zachciało", "Zasiali górale. Dodatkową atrakcją były stroje ludowe, w które ubrały się zarówno dzieci jak i panie w grupach.

WRZESIEŃ 2021r.

Jednym z zadań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły we wspaniałych wycieczkach do lasu, gospodarstw agroturystycznych, szkółek leśnych czy nadwarciańskich grodów. Zorganizowano ogniska, zabawy, ciekawe spotkania i inne atrakcje, a przede wszystkim poczęstunek i danie główne - pieczony ziemniak.

WRZESIEŃ 2021r.

Z inicjatywy autorki innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji "Dzień przedszkolaka to ważne święto - uczcijmy je razem tańcem i piosenką". O godzinie 10:00 wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały wybraną przez organizatora piosenkę. Organizatorem akcji było Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie, a patronem miesięcznik "Bliżej przedszkola".

WRZESIEŃ 2021r.

Jednym z pierwszych wrześniowych zadań zaplanowanych w ramach Innowacji Pedagogicznej "Jestem Polak mały" było zorganizowanie w salach przedszkolnych kącików wakacyjnych. Była to okazja do podzielenia się wspomnieniami z wakacji i pochwalenia się pamiątkami przywiezionymi z wakacyjnych wyjazdów.