Innowacja Pedagogiczna - Patriotyzm, czyli "Jestem Polak mały". - Publiczne Przedszkole nr 4 w Wieluniu z Oddziałami Integracyjnymi.

Idź do spisu treści

Menu główne:

Innowacje Pedagogiczne - Patriotyzm

"JESTEM POLAK MAŁY"

.

.

OPIS INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ  -  "JESTEM POLAK MAŁY"


Innowacja "Jestem Polak mały" jest naszą odpowiedzią na politykę oświatową państwa, wyjściem naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej oraz na sformułowany wniosek przez Radę Pedagogiczną naszej placówki, tj. "wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej i regionalnej".

Ma ona zachęcać i motywować przedszkolaki do poczucia radości i dumy z bycia Polakami...

Innowacja opracowana została przez nauczycielki:

Katarzynę Bigos,
Małgorzatę Brzezińską,
Agnieszkę Kmiecik i
Kingę Zimoch

za zgodą Ludmiły Fabiszewskiej, nauczycielki z Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim, autorki i koordynatorki Międzynarodowego Projektu "Piękna Nasza Polska Cała".


Adresatami innowacji są dzieci z Publicznego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Wieluniu.

Czas realizacji innowacji obejmuje okres
od września 2021 do czerwca 2022 r.

Założeniem innowacji jest realizacja określonych zadań w ramach zajęć edukacyjno-opiekuńczo-wychowawczych, zapoznanie dzieci z historią państwa polskiego, symbolami narodowymi. To także poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów, tańców ludowych i potraw regionalnych.

.

CZERWIEC 2022r.

W ramach jednego z zadań innowacji "Jestem Polak mały" przez cały rok szkolny 2021/2022 prowadziliśmy wymianę pocztówkową z placówkami oświatowymi z całej Polski. Efektem tych działań była wystawa zorganizowana w holu naszej placówki.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

CZERWIEC 2022r.

Czerwcowym zadaniem innowacji "Jestem Polak mały" było zorganizowanie gry terenowej. Chętne grupy w dowolny sposób zorganizowały dzieciom podchody lub zawody i gry sportowe w ogrodzie przedszkolnym...

 

.

 

MAJ 2022r.

W holu naszej placówki został rozstrzygnięty konkurs "Mieszkańcy majowej łąki". Prace były tak różnorodne i ciekawe, że jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce wszystkim uczestnikom. Konkurs był jednym z zadań innowacji "Jestem Polak mały" i miał na celu rozwijać wyobraźnię i zdolności artystyczne, integrować społeczność przedszkola oraz wzmacniać więzi rodzinne.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

MAJ 2022r.

Jednym z najpiękniejszych majowych świąt jest Dzień Matki. Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w ramach zadania innowacyjnego wykonały portrety swoich mam. Wspaniałe dzieła małych artystów można było podziwiać na tablicach przy poszczególnych salach.

 

.

 

MAJ 2022r.

W ramach realizacji autorskiego zadania z zakresu wychowania patriotycznego i obywatelskiego, dzieci z grupy integracyjnej cztero- pięciolatków poznawały różne miasta i regiony Polski. Podsumowaniem tej tematyki było zajęcie koleżeńskie związane z zabytkami Krakowa.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

MAJ 2022r.

W maju, w holu naszej placówki powstała niezwykła wystawa. Każda grupa przedszkolna wykonała fragment flagi Polski wybraną techniką plastyczną. Z połączenia wszystkich prac powstała biało-czerwona flaga. Była to realizacja zadania z innowacji "Jestem Polak mały" związana z obchodami majowych świąt.

 

.

 

KWIECIEŃ 2022r.

Czas przedświąteczny w naszym przedszkolu to czas radości, przygotowywania ozdób, pisanek i poszerzania wiadomości na temat tradycji związanych z tymi świętami. Z inicjatywy autorki innowacji pedagogicznej "Jestem Polak Mały"Katarzyny Bigos – w holu naszego przedszkola zorganizowano wielkanocny kiermasz. Na stoisku pojawiły się ozdobne palmy, piękne stroiki i przepyszne muffinki. Zebrane fundusze w całości zostaną przeznaczone na inicjatywy podejmowane na rzecz dzieci z naszej placówki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

KWIECIEŃ 2022r.

Przed Świętami Wielkiej Nocy nasi wychowankowie poznawali związane z tymi świętami tradycje. Dzieci wykonywały pisanki, szukały do koszyczków czekoladowych jajeczek oraz zorganizowano śniadania wielkanocne, na których znalazły się tradycyjne staropolskie przysmaki – jajka, szynka, biała kiełbasa, chrzan, chlebek, babeczki, słodki baranek. Wspólne biesiadowanie i zabawy sprawiły dzieciom wiele radości.

 

.

 

MARZEC 2022r.

W marcu, w holu naszego przedszkola powstała niezwykła wystawa. Dzięki wspaniałym pomysłom, wspólnej, twórczej pracy i kreatywności powstała makieta Wielunia pt. "Wieluń za 100 lat". Każda grupa wiekowa stworzyła jeden element makiety: Ratusz, fontannę, stadion, osiedle, park, aquapark, ZOO, lotnisko, Przedszkole nr 4, plac zabaw i Galerię Welunianka. Wieluń za 100 lat wygląda naprawdę imponująco. Było to kolejne zadanie realizowane w ramach innowacji pedagogicznej...

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

MARZEC 2022r.

Realizując marcowe zadanie z innowacji pedagogicznej "Jestem Polak Mały" dzieci w naszym przedszkolu przygotowywały tradycyjne polskie potrawy. Na stołach pojawiły się smaczne jarzynowe sałatki oraz jedna z najbardziej znanych polskich potraw – bigos.

 

.

 

LUTY 2022r.

Lutowe zadanie innowacji "Jestem Polak Mały" to wykonanie Herbu Wielunia. Dzięki pomysłom nauczycielek powstały wspaniale prace wykorzystujące różne techniki plastyczne. Zaangażowanie dzieci w zadanie pozwoliło im jednocześnie utrwalić jak wygląda symbol naszego miasta.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

STYCZEŃ 2022r.

"Gramy w biało-czerwone – wykonanie gry planszowej" to kolejne innowacyjne zadanie dla naszych wychowanków. Fantastyczne pomysły na utworzone gry pozwoliły dzieciom utrwalić wiadomości o Polsce, o naszym mieście, cieszyć się wspólnymi działaniami i zjednoczyć siły w osiągnieciu celu.

 

.

 

STYCZEŃ 2022r.

Styczniowe zadanie z innowacji "Jestem Polak mały" nawiązało to jednego z najpiękniejszych świąt obchodzonych w przedszkolu. To święto Babć i Dziadków. Nasi podopieczni uczyli się piosenki ludowej popularnej w dawnych czasach. Wybrane utwory pojawiły się również w występach przesłanych wraz z życzeniami.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

GRUDZIEŃ 2021r.

W grudniu, w holu naszej placówki, obok pięknej zimowej dekoracji, stanęła niezwykła choinka. Ozdobiona została przez wspaniałe bombki, aniołki, renifery, łańcuchy, mikołaje, laleczki wykonane przez rodziców i dzieci. Ta "ludowa choinka" to grudniowe zadanie z innowacji "Jestem Polak mały", którego celem było: dostrzeganie piękna i wartości sztuki, tradycji oraz integrowanie społeczności przedszkolnej.

 

.

 

LISTOPAD 2021r.

Z inicjatywy autorek Innowacji Pedagogicznej "Jestem Polak mały" 29 listopada w naszym przedszkolu odbyło się niezwykłe spotkanie. Gośćmi pięcio- i sześciolatków byli panowie: Łukasz Pałaniuk i Grzegorz Matera - członkowie Stowarzyszenia "Bataliony Obrony Narodowej". Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć stroje polskich żołnierzy, ich broń i wyposażenie. Była to niezwykła lekcja historii.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

LISTOPAD 2021r.

W listopadzie we wszystkich grupach naszej placówki dzieci uczyły się jednej, wybranej polskiej pieśni patriotycznej. W salach słychać było utwory: "Serce w plecaku", "Dla Polski" i "Jak szło wojsko".

.

 

.

 

LISTOPAD 2021r.

Listopadowe zadania z Innowacji Pedagogicznej "Jestem Polak mały" były związane z obchodzonym w tym miesiącu Świętem Niepodległości. 11 listopada w holu przedszkola odbył się uroczysty apel. W salach przedszkolnych powstały wspaniałe kąciki patriotyczne, a dzieci w przystępny sposób poznawały fragment historii naszego kraju związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

PAŻDZIERNIK 2021r.

Z inicjatywy autorek innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" 29 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Dyni. We wszystkich grupach zorganizowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dobrze poznały to polskie warzywo. Nasi podopieczni wzięli udział również w zabawach z dynią, degustacji produktów z dyni, przeprowadzali zadania matematyczne, fotografowali się w fotobudkach i wykonali ciekawe prace plastyczne. Do obchodów przyłączyła się również przedszkolna kuchnia, dzięki której dzieci miały możliwość spróbować na obiad przepysznej zupy dyniowej z grzankami.

 

.

 

PAŻDZIERNIK 2021r.

Realizując październikowe zadanie "Wieluń dawniej i dziś" wszystkie grupy w naszym przedszkolu stworzyły wspaniałe plakaty związane z zabytkami lub historią naszego miasta. Wystawę plakatów można było obejrzeć w holu naszej placówki...

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

PAŹDZIERNIK 2021r.

Jednym z październikowych zadań w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" była nauka dawnych zabaw ludowych. Dzieci bawiły się w "Mam chusteczkę haftowaną", "Moja Maryneczka", "Chodzi lisek koło drogi", "Miotlarz", "Dwóm tańczyć się zachciało", "Zasiali górale". Dodatkową atrakcją były stroje ludowe, w które ubrały się zarówno dzieci jak i panie w grupach.

 

.

 

WRZESIEŃ 2021r.

Jednym z zadań realizowanych w ramach innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" były obchody Święta Pieczonego Ziemniaka. Dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły we wspaniałych wycieczkach do lasu, gospodarstw agroturystycznych, szkółek leśnych czy nadwarciańskich grodów. Zorganizowano ogniska, zabawy, ciekawe spotkania i inne atrakcje, a przede wszystkim poczęstunek i danie główne - pieczony ziemniak.

Galeria zdjęć
 

.

 
Galeria zdjęć

WRZESIEŃ 2021r.

Z inicjatywy autorki innowacji pedagogicznej "Jestem Polak mały" nasze przedszkole włączyło się do ogólnopolskiej akcji "Dzień przedszkolaka to ważne święto - uczcijmy je razem tańcem i piosenką". O godzinie 10:00 wszystkie dzieci wspólnie zaśpiewały wybraną przez organizatora piosenkę. Organizatorem akcji było Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie, a patronem miesięcznik "Bliżej przedszkola".

 

.

 

WRZESIEŃ 2021r.

Jednym z pierwszych wrześniowych zadań zaplanowanych w ramach Innowacji Pedagogicznej "Jestem Polak mały" było zorganizowanie w salach przedszkolnych kącików wakacyjnych. Była to okazja do podzielenia się wspomnieniami z wakacji i pochwalenia się pamiątkami przywiezionymi z wakacyjnych wyjazdów.

Galeria zdjęć
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego